nazwa.jpg, 14 kB

Środy literackie w Białystoku

Dominik Sołowiej Środy literackie Książnicy Podlaskiej

 

18 marca 2015 roku - Zbigniew Branach – ikona polskiego dziennikarstwa śledczego – spotkał się z białostockimi czytelnikami w ramach kolejnej Środy Literackiej, organizowanej przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.

Branach to wieloletni dziennikarz, autor kilkuset reportaży i tekstów publicystycznych, laureat 40 konkursów reporterskich.

Autor wielu wybitnych książek poświęconych czasom PRL-u mówił przede wszystkim o swoich śledztwach związanych z zabójstwami księży – ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Sylwestra Zycha i ks. Stefana Suchowolca […] 

Zbigniew Branach opisywał okoliczności śmierci kapłanów, wyjaśniał dlaczego służba bezpieczeństwa prowadziła tak intensywną inwigilację Kościoła Katolickiego oraz przedstawiał szczegóły śledztwa, które miało doprowadzić do skazania zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

Ale nie tylko zbrodnie PRL-u były tematem spotkania ze Zbigniewem Branachem. Otóż autor ten z wielkim zaangażowaniem mówił o dziennikarstwie jako trudnym, lecz jednocześnie bardzo ważnym zawodzie, dzięki któremu możliwe jest ujawnianie prawdy oraz obrona osób pokrzywdzonych, m. in. przez aparat władzy. Właśnie takie zadanie postawił sobie w czasach PRL-_u Zbigniew Branach, pisząc nie tylko o zabójstwach księży, ale i o samowoli i nepotyzmie władz największej toruńskiej spółdzielni mieszkaniowej. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Zbigniewa Branacha, po opublikowaniu cyklu reportaży śledczych „wpływowi bohaterowie” publikacji dążyli do pozbawienia reportera możliwości wykonywania zawodu i wytoczyli mu proces karny przy „drzwiach zamkniętych”. Skazany na najsurowszy wyrok sądowy w historii dziennikarstwa polskiego – zakaz wykonywania zawodu.

Przebieg procesu oraz uzasadnienie wyroku krytykowali publicyści prawni.

Pod koniec spotkania Zbigniew Branach zwrócił uwagę na fakt, że dziś, prawie 30 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czasy PRL-u wciąż powinny być dla nas ważne. Bo właśnie wtedy mieliśmy okazję poznać mechanizmy władzy , które nigdy nie powinny zaistnieć w życiu społecznym i politycznym. I chociaż dziś fascynujemy się Polską Ludową, interesuje nas przede wszystkim komizm życia w PRL-u, znany chociażby za sprawą filmów Stanisława Barei. A przecież PRL to także śmierć Zbigniewa Godlewskiego, pracownika Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelonego w czasie wydarzeń grudniowych, oraz zabójstwo Piotra Majchrzaka, ucznia Technikum Ogrodniczego w Poznaniu.

O tym zawsze powinniśmy pamiętać.

 

 

 


 

Ksiądz Popiełuszko nie był ostatnią ofiarą
11.3.2015 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z Panem Zbigniewem Branachem. Nasz gość posiada imponujący dorobek pisarski. Jest autorem wielu znanych i szeroko komentowanych książek. Warto wspomnieć takie, jak:Grudniowe wdowy czekają, Tajemnica śmierci księdza Zycha, Piętno księżobójcy, Polityka strzelania czy Zlecenie na Popiełuszkę. Zanim na dobre autor zajął się pisaniem książek - wiele lat był dziennikarzem. Pracował w pismach warszawskich. Kłopoty z cenzurą i decydentami powodowały częste zmiany miejsca pracy. Z. Branach wspominał realia pracy redakcyjnej w warunkach PRL, cenzurę, tematy zakazane, jak Powstanie Grudniowe 1970 roku na Wybrzeżu, które miało być wykreślone z historii Polski...
Napisał kilkaset reportaży publikowanych głównie na łamach tygodników: Życie Literackie, Prawo i Życie,  Tygodnik Solidarność, Gazeta Polska oraz Kultura, gdzie był kierownikiem działu reportażu. Laureat około 40 konkursów reporterskich, publicystycznych i literackich.

Tematem środowego spotkania była najnowsza publikacja Zbigniewa Branacha- Zlecenie na Popiełuszkę. Autor w sposób elokwentny opowiadał o okolicznościach bestialskiej zbrodni popełnionej na księdzu Jerzym. Przedstawiał nie tylko okoliczności bezpośrednie ale także szerszy kontekst tragedii. Odtworzył rolę czołowych polityków tamtego czasu, którzy stwarzali atmosferę dyskredytowania wiary, Kościoła katolickiego i szykanowania księży. Opowiadał o ludziach niezłomnych, ale także o tajnych współpracownikach Służby Bezpieczeństwa. Przedstawił etapy długich przygotowań do zbrodni na księdzu Popiełuszce, fabrykowaniu dowodów jego rzekomej działalności politycznej, fingowaniu obciążających materiałów, które miały być podstawą wytoczenia Mu procesu z paragrafu o próbę obalenia ustroju (sic). Kapłana osaczali, non stop inwigilowali i prześladowali funkcjonariusze IV Departamentu MSW, tzw. kościelnego. Mordercom kapłana nie wystarczało zadanie Mu śmierci, mówił Z. Branach. Oni po uprowadzeniu kilka razy zatrzymywali auto w lesie, gdzie ofiarę torturowali, kopali i zadawali ciosy m. in. półmetrową drewnianą żerdzią.  Straszna, męczeńska śmierć...

Pięć lat po tragicznej śmierci księdza Popiełuszki, w jednym półroczu 1989 roku "nieznani sprawcy" zamordowali trzech Jego przyjaciół - kapłanów katolickich. To księża: Stefan Niedzielak, Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych, których morderstwa nasz gość opisał w osobnych książkach. Zwrócił uwagę, że pozbawiono ich życia w ostatnim roku istnienia Polski Ludowej, tuż przed rozpoczęciem obrad tzw. okrągłego stołu i wkrótce potem...          
Pan Zbigniew Branach jest postacią nietuzinkową. Każdy, kto przez chwilę z nim porozmawia, wie, że ma do czynienia z człowiekiem żyjącym prawdą. Mówi prawdę nie używając pięknych słówek, nawet jeśli się to komuś nie podoba. Z pewnością wielu z nas chciało by mieć w sobie tyle rozwagi i przede wszystkim odwagi.

 


 

XX Toruński Festiwal Książki
02.12.2014 19:00 Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6

Suplement  do XX Toruńskiego Festiwalu Książki: promocja książki  Zbigniewa Branacha "Zlecenie  na  Popiełuszkę. Czar i ułuda  hipotez - weryfikacja", prowadzenie: Urszula Guźlecka
Fragmenty książki czyta: Dariusz Bereski
ks. dr Karol Dąbrowski CSMA, geneza pieśni "Ojczyzno ma..."
Zbigniew Branach: ks. Popiełuszko - "wróg systemu"
ks. prof. Dariusz Zagórski: Hipotezy, to nie fakty

Spotkaniu towarzyszy plenerowa wystawa fotograficzna "Szlakiem pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki" udostępniona przez Urząd Marszałkowski.

 


 

Wykład Zbigniewa Branacha "Zlecenie na ks. Popiełuszkę. Okoliczności zamordowania kapłana"
(Klub Historyczny im. gen. "Grota" w Bydgoszczy) - Bydgoszcz, 16 października 2014

16 października br. odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ?Grota" w Bydgoszczy. Gościem Klubu był dziennikarz Zbigniew Branach, który przedstawił wykład Zlecenie na ks. Popiełuszkę. Okoliczności zamordowania kapłana. Spotkanie otworzyli dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr hab. Mirosław Golon oraz dr Marek Szymaniak, kierownik pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.


Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku ? Delegatura w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ?Grota" w Bydgoszczy. Patronem medialnym spotkania było Polskie Radio PiK.

 

 


 

U św. Brygidy o ks. Jerzym
wrzesień 2013

Świadectwo o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, wygłoszone w kościele św. Brygidy w Gdańsku

dziennikparafialny.pl


 

Zbigniew Branach mówił w Radomiu o tajnym komandzie mordującym księży
24 marca 2009

- Był człowiekiem pokoju. Tak mówił i tak żył - tak o księdzu Jerzym Popiełuszce wyrażał się Zbigniew Branach, autor poświęconej kapłanowi książki podczas spotkania z czytelnikami w Radomiu, które odbyło się w ramach Radomskiej Wiosny Literackiej.


Po spotkaniu Zbigniew Branach podpisywał swoje książki . (fot. Piotr Kutkowski)

Zbigniew Branach od dawna interesuje się niewyjaśnionymi do końca, dramatycznymi wydarzeniami z okresu PRL. Jego dziełem jest tryptyk poświęcony stłumieniu protestu w 1970 roku w Trójmieście, napisał też książki o tajemniczych zgonach księży Sylwestra Zycha. Stanisława Suchowolca oraz Jerzego Popiełuszki.
Spotkanie ze Zbigniewem Branachem miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, a okazją ku temu była zorganizowane przez tę placówkę Radomska Wiosna Literacka.
Autor przez blisko dwie godziny przedstawiał kulisy i okoliczności śledztw, które prowadzono po zabójstwach księży. Śledztw, które w dwóch przypadkach niczego nie wyjaśniły, a w przypadku księdza Popiełuszki - pozostawiły wiele wątpliwości. 
Zdaniem Zbigniewa Branacha zbrodni tych prawdopodobnie dokonywało działające w strukturach służby bezpieczeństwa tajne komando. Kto wchodził w jego skład i na czyje zlecenie ono działało - na te pytania autor książek nie potrafił odpowiedzieć. - Warto natomiast zastanowić się nad systemem, który produkował takich ludzie - stwierdził 
Zbigniew Branach odpowiadał też na pytania a potem podpisywał swoje książki. Nam zdradził, że obecnie przygotowuje do druku pracę poświęconą zamachowi na życie Jana Pawła II.